Nechajte si poradiť vašimi ušami

Ochrana osobných údajov     © 2021 Zalan Schuster

ZS Acoustics

Policové reproduktory:

Dynaudio-ZS Acoustics Emit M10


je vytunovaná, zvukovo vylepšená speciálna edícia reproduktorovej sústavy Emit M10. Je modifikovaná za jediným účelom, aby hrala čo najlepšie. Výrobca pôvodnej reprosústavy zohľadnil viaceré hľadiská (očakávanie bežného zákazníka, cena, vzhľad a pod.), ktoré viedli ku kompromisom. Predstavenou úpravou boli tieto kompromisy eliminované. Okrem meničov, reprobední a koncepcie výhybky je zmenené všetko.

Výhybka je externá. Okrem vnútornej kábeláže externá výhybka nie je ničím spojená s reprobedňou a preto sú prakticky zvukovo úplne odizolované. Vibrácie sa do výhybky dostanú už len vzdušnou cestou a prostredníctvom podkladu, na ktorom bedne stoja. Tým sa dosiahlo významné zníženie mikrofónie výhybky. Závada mikrofónie vzniká tým, že vplyvom otrasov od zvuku v reprobedni dochádza ku chveniu súčiastok výhybky a to spôsobí rušenie vo zvuku.

Vo výhybke sú použité najlepšie Mundorf kondenzátory MCap SUPREME SilverGold.Oil.

Kondenzátory používajú vysoko čisté striebro a viac ako 1% čistého zlata naneseného na fóliu polypropylenu a celý zvitok je napustený špeciálnym olejom. Kondenzátory tým získajú vlastnosti, ktoré poskytujú nádherný priestorový a detailný zvuk s hladkými tónmi.  

Ďalej sú vo výhybke použité najlepšie fóliové cievky od Mundorfu. Sú vyrábané z OFC bezkyslíkovej medi. Elektrická a tepelná vodivosť je pri OFC kabeláži najvyššia oproti iným typom medi. To umožňuje homogénne vlastnosti a stabilné chovanie. Pozrite si vibračný graf cievok. Najnižsiu vibráciu majú Mundorf fóliové cievky a preto znižujú rušenie mikrofóniou. Také fóliové cievky používa Dynaudio pri serií Evidence a Consequence Ultimate Edition.

Vo výhybke sú použité namiesto keramických metal oxidové odpory od Mundorfu, ktoré oproti keramickým nemajú žiadnú indukčnosť. Výsledný zvuk pri vyšších frekvenciách neznie tak zrnito ako pri použití pôvodných keramických odporov.

Pre vnútornú kábeláž je použitý reproduktorový kábel XLO UltraPlus. Pre pripojenie reproduktorov je namiesto konektorov použité pripájkovanie. Všetko je pájkované kvalitným cínom s obsahom striebra a bez olova.

Vo vnútri bední na tlmenie zvuku slúži kvalitná ovčia vlna, presne spracovaná na tento účel, ktorá má lepšie vyrovnanejšie tlmiacie vlastnosti ako pôvodne použitá syntetická akustická pena. Syntetická akustická pena veľmi tlmí vysoké frekvencie, preto umrtví vysoké tóny. Vnútorné odrazy čiastočne aj vysoká frekvencia preniká cez membránu reproduktora, preto je dôležitý pohltivosť materiálu vo vnútry bedni nie len na nízku frekvenciu. Basový-stredový reproduktor 3,6 Khz hrá s mínus 6db hlasitosťou.


K reproduktorom odporúčam kvalitný zosilňovač, aby zvukové vlastnosti viac vynikali. S dobrým zosilňovačom vydávajú aj nižšie frekvencie než pôvodne píše Dynaudio v technických údajoch.


Tieto zmeny síce zvýšili cenu reproduktora, avšak reprodukcia zvuku sa natoľko zlepšila, že sa to oplatilo. Reproduktorová sústava Dynaudio-ZS Acoustics Emit M10 získala uvedenou úpravou také zvukové vlastnosti, ktoré nemajú ani niektoré drahé vyššie modely a zvukovo im veru konkuruje.

Odporúčam si to vypočuť.


Voliteľná možnosť je k tomu dokúpiť dosku, na ktorej sa nachádza reproduktorová bedňa spolu s externou výhybkou. Doska sa dá umiestniť aj na stojan.


Na vytunovanú reproduktorovú sústavu Dynaudio-ZS Acoustics Emit M10 je záruka 2 roky


Cena 600 + 1190 €


pozrite si ako dopadla v posluchovom teste oproti drahším audio zariadením


Prečítaj si recenziu o Dynaudio-ZS Acoustics Emit M10 od Andreja Turoka


Objednať sa na posluch

Dynaudio-ZS Acoustics Emit M10
Dynaudio-ZS Acoustics Emit M10 Vibration of coils.jpg

Tabuľka uvádza koeficienty pohltivosti ovčiej vlny versus akustickej peny.

Ovčia vlna je vyrovnanejšia a na nízkej frekvencie je účinnejšia ako pena. Na vyššie frekvencie až moc pohltí zvuk pena s porovnaním stredným a nízkym a preto počujeme odraz zvuku, ako keby umrtvil vysoké tóny.


Meranie a viac info:

Sound absorbing materials Professor Phil Joseph


Characterization of Sheep Wool as a Sustainable

Material for Acoustic Applications