Nechajte si poradiť vašimi ušami

Ochrana osobných údajov     © 2024 Zalan Schuster

ZS Acoustics

Rozdiel vo zvuku medzi káblami

Prečo niektorí ľudia počujú a niektorí nepočujú rozdiel vo zvuku medzi káblami?

Niektorí z poslucháčov hudby to považujú za dôležité a myslia si, že objavia veľký rozdiel vo zvuku medzi jednotlivými typmi káblov, medzi týchto patrím aj ja. Iní rozdiel nepočujú, alebo len minimálne. Oba tábory majú pravdu, preto medzi nimi často dochádza ku sporom. Ako je to možné? Myslím si to podľa mojich doterajších skúseností. Bol som na Hi-Fi výstave, kde na obrázku môžete vidieť serióznu audio techniku, kde demonštrovali prepojovacie káble AudioQuest v troch cenových kategóriach. Lacné, stredné a najlepšie, alebo takmer najlepšie a najdrahšie XLR káble. Bol som tam medzi poslucháčmi. Zo začiatku som nemohol sedieť v strede, ale potom sa mi to pri deme podarilo. Akustika nebola veľmi dobrá, hoci miestnosť bola veľká. Bola to skôr hala. Kvôli demu prišli dvaja zamestnanci z Audioquestu z Ameriky, ale bolo mi to trápne. Pretože medzi káblami takmer nebolo počuť rozdiel. Muž od výrobcu medzitým blúznil, ako dobre vyznieva top model v porovnaní s ostatnými.


Poobzeral som sa okolo seba, aby som zistil, čo si diváci myslia, pretože im to bolo vidieť na tvárach. Ani oni veľa nepočuli, no ani sa neodvážili

prehovoriť. Nechceli sa hádať, ani pokaziť obchod. Takýto test by nemali robiť, pretože dosiahli nechcený dojem, že sa neoplatí investovať do káblov. Po takej zlej prezentácií je veľmi ťažké presvedčiť niekoho o opaku. Ale ak tieto káble by boli testované v mojej posluchovej miestnosti, výsledok by bol iný.

Aj keby si to poslucháči hudby vzali domov, aby si to vyskúšali vo vlastnej posluchovej miestnosti, pretože by sa našlo také miesto, kde by bol rozdiel zvuku medzi káblami oveľa zretelnejší, dokonca aj na oveľa lacnejšom zvukovom systéme. Jedným z dôvodov prečo niekto počuje zvukový rozdiel medzi káblami a iný nie,  je prostredie a zvuková aparatúra. Ďaľším dôležitým faktorom je samotný poslucháč. Ako on hodnotí počúvaný zvuk? Medzi káblami je rozdielna určitá kvalita zvuku. Niektorí ľudia sú na to citliví a iní menej. Preto predtým, ako sa navzájom „vybičujete“, porozmýšľajte nad uvedeným. Nikto nemá rád rozhadzovanie peňazí, najmä ak sa ťažko zarábajú a je ich málo. Napriek tomu sa nájdu aj takí, ktorí míňajú veľa peňazí na káble aj v pomere k hodnote zvukovej aparatúry, pretože im to veľmi zlepšilo zvuk. Pochopte tiež, že niektorí ľudia to tak nepočujú. Preto im to za veľa nestojí minúť na to. Preto by bolo dobré, keby ste sa navzájom rešpektovali. Takže ak je niekto v mojej posluchovej miestnosti, kde sú ideálne podmienky a rozdiel medzi káblami počuť dobre a napriek tomu nepočuje alebo to považuje za malý rozdiel, tak to akceptujem. Aj ked to tak ja počujem inak. Ale nech je to aj naopak.

audiovideokino.jpeg The difference in sound between cables A kábelek közötti hangbeli különbség